...Inspirace nejen pro nevěsty...


Svatební zvyky

8. srpna 2009 v 6:54 | LaVoisin |  Svatební plánování
Oblečení nevěsty - slunná budoucnost ceká nevěstu, která v den svatby má na sobě něco starého, něco nového, něco modrého a něco vypůjčeného.

Chomout - po obřadu se navléká ženichovi, přivazuje se mu koule na nohu, nevěsta dostává do rukou bič a ženich po zapražení do připraveného vozu táhne nevěstu.

Společné pojídání polévky - Společné pojídání polévky novomanželi z jednoho talíře při svatební hostině má symbolizovat jejich spolupráci. Druhý význam, který je snad ještě podstatnější, je symbol onoho společného krajíce, z něhož je nutno si brát a dávat rovným dílem. Právě pro tuto výstižnou symboliku je uvedený svatební zvyk dodnes velmi rozšířen.

Rozbíjení talířů - Tento zvyk mel kořeny hned ve dvou pověrách - že střepy přinášejí štěstí a že společným zametáním novomanželé prokáží vůli spolupracovat a jejich manželství pak bude harmonické.

Rýže - Aby bylo novomanželům dopráno hojně dětí a bohatství, jsou zasypáni po obřadu rýží, v některých oblastech také konfetami, oříšky nebo rozinkami, někdy i bonbony. Dříve se na svatebčany házelo zrní, pšenice nebo rýže, nebo ořechy - samá životodárná semena. Stejný význam má i jiný zvyk: během svatební hostiny je nevěstě posazeno na klín malé dítě
.
Rozsypávání květin - Neteře snoubenců nebo dcery jejich přátel jdou v čele svatebního průvodu do kostela a rozhazují kolem květiny. Toto je rovněž původem pohanský zvyk. Květiny měly přilákat bohyni plodnosti

Svatební špalír - Přátelé novomanželu vytvoří uličku, kterou musí oba projít. Přitom se jim v tom snaží všemožně zabránit, ale ne násilně. Symbolický význam: překonávání manželství v nesnázích.

Zatahování - Ženichovi kamarádi napnou po skončení obřadu před východem z kostela provaz, ozdobený květy, stuhami, ale i např. vypitými lahvemi, a dovolí novomanželům pokračovat v cestě, jen když se ženich vyplatí. Tímto způsobem se ženich vykupuje ze svých mladických hříchu.

Práh - Proč přenáší ženich nevěstu pres práh jejich společného domova? Prý proto, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dum. Jiný význam: Symbolický začátek nového života.

Únos nevěsty - Symbolizuje dívčino odloučení od rodičů a přechod k novému životnímu společenství. V pokročilé hodině, kdy se už hostina schyluje ke konci, unesou přátelé novomanželů nevěstu. Pokud ji ženich nenajde, musí zaplatit výkupné. Pozor: Akce by se měla každopádně časově ohraničit, aby ostatní hosté dlouhé hodiny nečekali na nevěstin návrat, a nakonec se nedočkali. To by jim určitě náladu nezlepšilo.

Družičky - Jsou ještě svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. I tento zvyk mel svůj význam: duchové, kteří chtějí nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček. Aby se to podařilo, musí mít družičky na sobe šaty velmi podobné nevěstiným.

Zvací koláčky - Podle tradice se pečou několik týdnů před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu. Koláčky, které by mely mít nejméně tři různé náplně, jsou považovány za vizitku kuchařského umění hospodyně.

Na závěr svatebního dne obstoupí hosté kolem dokola svatební pár. Nevěsta si stoupne zády ke společnosti a pres levé rameno hodí svatební kytici do shluku svatebčanů. Říká se, že dívka, která kytici jako první chytí, se nejdříve vdá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.