...Inspirace nejen pro nevěsty...


Svatební zvyky a pověry

12. března 2009 v 13:50 | LaVoisin |  Svatební plánování

Svatební věnec

Svatební věnec na dveřích ozdobený přírodními či umělými materiály symbolizuje slávu, čest a radost. Věnec na dveřích by měl být bohatě zdobený a měl by vzbuzovat veselý dojem. Při dekoraci svatebního věnce se doporučuje použít břečťan, rostlinu věrnosti, přátelství, stálosti a vytrvalosti.

Svatební brána

Svatební brána vždy vyzývá k tomu, aby se jí prošlo. Slouží zároveň jako ochrana a symbolicky znázorňuje přechod mezi dvěma světy, mezi světem známým a neznámým. Stejně jako svatební věnec by měla být bohatě zdobená pentličkami, květinami a břečťanem a vždy vzbuzovat veselou a radostnou náladu.

Svatební koláče

Svatební koláče se pečou několik dnů před svatbou a slouží jako osobní pozvánka pro svatební hosty. Budoucí novomanželé koláče osobně rozdají rodině, přátelům a sousedům. Koláče by měly mít nejméně tři různé náplně.

Snubní prsten

Už od dob Egypťanů byl kruhový tvar prstenu symbolem věčné lásky. Římané obvykle nosili železné prstýnky jako symbol trvalého manželství. Také se říkalo, že v třetím prstu levé ruky je žíla, která vede přímo k srdci. Proto se prsten nosil na prostředníčku jako znamení lásky a zaslíbení se jeden druhému. V některých zemích se prsten nosí na levé ruce a po svatbě se přesune na pravou ruku. Diamant na snubním prstenu se poprvé objevil ve středověké Itálii a díky své tvrdosti se stal znamením trvalé lásky.

Šaty nevěsty

Každá nevěsta by měla mít v den svatby něco nového jako symbol nového začátku, něco starého jako symbol zachování rodinné tradice, něco půjčeného jako symbol toho, že si bude brát k srdci i rady jiných a něco modrého. Modrá znamená věrnost, lásku a dlouhý život. Půjčená věc by měla pocházet od šťastně provdané ženy, protože tak přenese kousek jejího štěstí i na nevěstu. Půjčené mohou být i svatební šaty. Modrý může být podvazek a modrá se může objevit i v kytici. Starou věcí bývá často rodinný šperk, ale pozor na perly. Perly jako šperk nevěsty přináší slzy. Stejně tak modré nebo fialové svatební šaty symbolizují modřiny. Pokud si nevěsta sama šije šaty, zašívá si cestu ke štěstí. Naopak, pokud švadlena v den svatby dokončí poslední detail na šatech, přinese to nevěstě štěstí. Matka ani sestra nevěsty by neměly mít šaty stejné barvy jako nevěsta.

Ženich

Ženich by neměl mít motýlka, aby nevěstě neuletěl.

Zkouška ženicha

Na prahu domu nevěsty je připravený špalek se sekerou a láhev vína. Chopí-li se ženich sekery, je to dobré znamení - bude z něho dobrý hospodář. Chopí-li se láhve vína, bude z něj opilec.

Závoj nevěsty

Závoj nevěsty je symbolem panenství. Slouží také jako ochrana před zlými duchy.

Svatební kytice

Svatební kytici by měla nevěsta spatřit až v den svatby, kdy ji přinese ženich. Na konci svatební hostiny hodí nevěsta kytici za hlavu mezi svatebčany. Která žena či dívka ji chytí, do roka se vdá. Kytici vždy musí někdo chytit, i kdyby to měl být muž nebo vdaná žena. Zajistíte tak štěstí novomanželům.


Svíčka

Svíčka je symbolem světla a ohně. Už odnedávna se používá při chrámových obřadech, ke kterým svatba nepochybně patří. Svatební svíčka by měla být nejen na obřadu, ale i na hostině. Plamen svíčky vypovídá o budoucím manželství. Pokud je plamen klidný a netřepetá se, bude klidné a harmonické i manželství. Třepetavý a prskající plamen předvídá bouřlivé manželství.


Svatební dort

Svatební dort je symbolem plodnosti. Říká se, že kdo bude mít při krájení dortu ruku nahoře, ten bude mít v manželství navrch. Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatební hosté by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůlu jim i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví. Které družičce se ukrojený kousek ze svatebního dortu na talířku převrátí, do roka se vdá, anebo zůstane sedm let neprovdána.

Družičky

Družičkami bývala svobodná děvčata přibližně stejného věku jako nevěsta. Šaty družiček bývaly podobné šatům nevěsty, aby zmátly zlé duchy, kteří se od rána neúnavně snaží překazit svatbu.

Nevěstin podvazek

Každá nevěsta by měla mít podvazek, byť jen pro ozdobu. Na hostině ženich sundá nevěstě podvazek a napnutím vystřeluje mezi přítomné svobodné pány. Kdo jej chytí, do roka se ožení.

Pověry ve svatební den

Schovaná mince v botě přinese snoubencům bohatství.
Aby láska vydržela, schová si nevěsta do boty ještě čtyřlístek nebo jetel.
Šťastná je ta nevěsta, na kterou svítí slunce.
Čáp na komíně symbolizuje plodnost.
Při odchodu nevěsty z domu by měla dát maminka nevěsty nevěstě drobnou minci do svatební pompadůrky jako symbol bohatství a hojnosti v nové domácnosti.

Podle počasí se usuzuje na budoucnost manželství:
jasný den - radost v manželství
vítr - větroplašství
jasné slunce - harmonické manželství
zatažená obloha a bouřka - hádky
déšť, slzy - slzy smutku i radosti
sníh - požehnání a bohatství

Květinové děti

Malé děti při vycházení z kostela nebo obřadní síně rozhazují květiny nebo okvětní lístky. Každé dítě by mělo mít svůj košíček. Květiny mají přilákat bohyni plodnosti.

Rýže

Aby bylo novomanželům dopřáno mnoho potomků a hojnosti, zasypou je svatební hosté při vycházení z kostela či obřadní síně rýží, čočkou, plátky růží, konfetami, oříšky nebo rozinkami. K zasypávaní novomanželů se hodí i svatební hostina. Semínka, která se uchytí nevěstě na šatech, znamenají plodnost, hojnost a štěstí. Čím více semínek, tím lépe.

Svatební špalír

Přátelé novomanželům vytvoří uličku, kterou musí oba projít a přitom se jim v tom snaží všemožně zabránit, ale ne násilně. Symbolikou je společné překonání nesnází.


Zatahování

Ženichovi přátelé po skončení obřadu napnou před východem provaz ozdobený květinami, stuhami, ale i např. vypitými lahvemi a dovolí mu pokračovat v cestě, jen když se ženich "vyplatí".
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | 25. května 2017 v 18:21 | Reagovat

Zdravím, když už jsme u těch prstenů, co říkáte na nějaké z těchto: https://www.aurellio.cz/snubni-prsteny/. Já bych si tam určitě vybrala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.