...Inspirace nejen pro nevěsty...


O Svatebních šatech

22. srpna 2008 v 15:01 | LaVoisin |  Svatební plánování
O svatebních šatech
Krásné svatební šaty jsou snem téměř každé dívky, a proto se na ně právem upíná největší pozornost. Každá nevěsta by v nich měla podtrhnout své osobní kouzlo, šaty by jí měly nejen slušet, ale hlavně se v nich musí cítit opravdu dobře. Většina dívek se rychle rozhodne pro určitý styl, zdali chce šaty bohaté s vlečkou a závojem nebo raději zvolí jednodušší elegantní linie. Současné svatební salony nabízejí nepřeberné množství variací nejen stylů, ale i barev.
Je ale důležité začít šaty zkoušet. Jen tak zjistíte, který styl sedne právě Vám. To, co sluší vyfocené modelce, nemusí vyhovovat Vám. Naproti tomu na ramínku mnohé šaty vypadají nezajímavě, přezdobeně, nebo naopak příliš jednoduše, ale jen si je obléknete, objevíte jejich kouzlo. Pravda, některé salony se brání zkoušení mnoha šatů a dokonce vyžadují poplatek při zkoušení více než například 3 modelů, ale ve většině půjčoven vám rádi a ochotně s výběrem pomohou. Jde přece o váš SVATEBNÍ DEN !
Pokud se v právě zkoušených šatech necítíte úplně nejlépe, nenechte se "dotlačit" k jejich zamluvení a zaplacení zálohy na místě. Nechte si tak prostor pro rozmyšlení, ev. návštěvu konkurence. Věřte, že výběr je opravdu veliký. Některé nevěsty si berou s sebou na poradu maminku, sestru nebo kamarádku. Určitě je dobré slyšet názor blízké osoby, jen se vyvarujte brát s sebou více lidí a třeba ještě s různým vkusem. Mohlo by to dopadnout asi takhle: Jedny šaty se líbí mamince a vaše kamarádka je odsoudí (pochopitelně) jako zcela konzervativní. Pak vám jiné šaty doporučí kamarádka, nicméně je zamítne starší svobodná sestřenice jako zbytečně moc výstřední. Opravdu je těžké trefit se do vkusu všech a tak je nejlépe dát na vlastní pocit a vybrat si to, v čem se cítíte dobře.
Ženich by podle tradice před svatbou šaty vidět neměl, prý to přináší smůlu. Výhodou je, že až Vás ve svatební den uvidí, bude opravdu překvapen a nebude přemýšlet, jestli Vám neslušel víc jiný model. Některé nevěsty však tvrdí, že nejlépe je odhadne jejich vyvolený, a tak si jej ke zkoušení šatů pozvou.
Doplňky
Když už máte ty pravé šaty, věnujte také velkou pozornost výběru vhodných doplňků - závoj, rukavičky, šperky nebo bolerko dokáží doplnit svatební šaty na opravdu skvostný model.
Obecně lze říci několik pravidel, jimiž by se měl výběr šatů řídit.
 1. Je-li nevěsta drobné štíhlé postavy, neměly by se na jejich šatech vyskytovat velké vzory ani aplikace (velké mašle, růže apod.). Každý si potom všimne spíše mašle, nikoliv nevěsty.
 2. Menší nevěsty plnější postavy by neměly volit příliš nabírané a široké sukně, opticky příznivěji působí šaty se sukní tvaru A
 3. Vysoké silné nevěsty by měly vynechat nabírané rukávy, výrazné plastické zdobení na šatech, velké mašle. Živůtek šatů by měl být střižený v pase do špičky nebo rovně pod prsy, popřípadě lze zvolit princesový střih.
 4. Snažte se svůj barevný typ sladit s barvou šatů, pokud například chcete šaty tradičně bílé i přesto, že Vám bílá nesluší, můžete si vybrat bílý model s jemně barevnou výšivkou či barevnými korálky.
 5. Cena - podle toho, kolik chcete investovat do šatů, se rozhodněte, zda šaty koupit podle katalogu od renomované firmy na objednávku, nechat ušít přímo na míru, či - jak je v Čechách nejčastější - zapůjčit ve svatebním salónu.
Pokud chcete šaty:
 1. koupit
  Ceny se pohybují od 3.000,- Kč za jednoduché šaty až po desítky tisíc korun za luxusní šaty z drahých materiálů. Ve většině případů je třeba šaty objednat z katalogu - dodací doba se pohybuje od 1 do 4 měsíců.
 2. zapůjčit
  V současné době nejoblíbenější a nejpoužívanější možnost. Svatební salony nabízejí široký výběr svatebních šatů i doplňků. Můžete si zde vyzkoušet různé druhy šatů a vybrat si právě takové, které Vám nejvíc sluší a ve kterých se cítíte opravdu dobře. Šaty se zpravidla půjčují na víkend a půjčovné činí cca 2.000,- až 8.000,- Kč (dle kvality šatů i regionu).
 3. nechat ušít
  Určeno pro ty nevěsty, které chtějí být originální, nebo jim konfekce prostě nesedí. U obyčejné švadleny se pohybují ceny za jednoduchý model od 2.000 Kč za práci, materiál se platí zvlášť. V návrhářské dílně dáte podstatně více, model ale bude vytvořen speciálně pro Vás. Zakázkové šití šatů má drobnou vadu - není zaručený výsledek a tak se vaše původní představa nemusí shodovat s finálním produktem švadleny.
O vlečkách
Se splývající vlečkou se můžete cítit opravdu jako královna. Je pravdou, že délky vleček se od dob královny Viktorie poněkud zkrátily a někdy jsou dokonce odepínací (do auta naskládat 3m vlečky a nezmačkat, to je nadlidský výkon...), ale přece jen k velkému obřadu patří. Samozřejmě, pokud plánujete malou svatbu na radnici, mohla by dlouhá vlečka působit i nepatřičně. Ale církevní svatba v kostele - tam to bez vlečky snad ani nejde. Také fotografie ze zámku či rozkvetlé zahrady vypadají nádherně. A chcete - li pak na hostině více tancovat, můžete vlečku odepnout (pokud to jde) nebo si pořídit jednodušší šaty na převlečení.
Typy vleček
 1. Krátká - nenápadná, je vlastně prodloužením zadního dílu sukně; ta splývá až na podlahu. Je vhodná pro malé rodinné svatby s obřadem v menší místnosti.
 2. Chrámová (chapel train) - je dlouhá kolem metru - oblíbená je při oficiálnějších svatbách, dobře se hodí do menšího kostela i na radnici. Je samonosná, což znamená, že nelze využít družičky, aby ji nesly, šlo by se Vám špatně, protože na to je příliš krátká a bylo by Vám vidět pod sukni.
 3. Katedrální (cathedral train) - délka je více než metr a je určena pro větší svatby. S oblibou (možná i z povinnosti?) se užívají při královských svatbách (vzpomínáte na 7m dlouhou vlečku princezny Diany?). Je vhodná pouze do velkých prostor, aby se mohla celá rozvinout. Potom to ovšem stojí zato. Nádherně vyniká například na červeném koberci v katedrále, na fotografiích na schodech, kdy se nevěsta při chůzi do schodů otočí dolů směrem k fotografovi... Takováto vlečka bývá též samonosná, pouze před vstupem do obřadní síně potřebuje upravit. Chcete - li ale využít družičky, je tento typ vlečky již možné nést.
 4. Závoj - jestli vašim šatům vlečka chybí (ačkoliv byla vaším snem), můžete si nechat zhotovit libovolně dlouhý závoj, který ji nahradí. Pouze v zahradách dávejte pozor na růžové keře - velmi rychle se trhá. Závoj rovněž může nést družička.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.