...Inspirace nejen pro nevěsty...


Hostina - zasedací pořádek

22. srpna 2008 v 15:19 | LaVoisin |  Svatební plánování
Hostina - zasedací pořádek
Nejčastějším a nejoblíbenějším způsobem, jak zajistit hostinu, je objednat salonek v nějaké dobré restauraci. Odpadnou vám starosti se zajišťováním dostatečného množství jídla, pití a obsluhy. Měli byste samozřejmě tuto restauraci dobře znát a vědět, že jídlo bude opravdu chutné, je proto vhodné do restaurace zajít opakovaně. Můžete ovšem také dát na doporučení od svých přátel.
Zkušený restauratér by vám měl umět navrhnout hostinu dle vašich přání a finančních možností. Nedoporučujeme ale nutit mu recepty vlastní, nechte ho dělat jídla, která zná a umí.
Domluvte s ním jídelníček - svatební menu, berte přitom ohled na hosty, kteří jsou vegetariány nebo drží dietu. Měli byste tedy objednat např. i rýži a dostatek zeleniny. Konzultujte velikosti porcí, vzhled pokrmů a chuť. Ne všichni mají rádi ostrá jídla, pro děti a těhotné ženy jsou vyloženě nevhodná.
Je vhodné udělat časový plán jednotlivých chodů, podávání nápojů, krájení dortu synchronizovat s podáváním kávy apod. Nezapomeňte jeden výtisk tohoto rozvrhu dát i hudebníkům, pokud je na hostině máte.
ZASEDACÍ POŘÁDEK
Někdy nebývá se zasedacím pořádkem žádný problém, ale při větším počtu svatebčanů můžete mít pocit, že Vás přechází zrak.
Vždy mějte na paměti jedno: svatební stůl by měl být umístěn tak, aby byl ze všech stran pohodlně přístupný. Jeho hlavní ozdobou je vždy čistý, dokonale vyžehlený ubrus, dříve se používal pouze bílý, nyní může být i laděn do krémové nebo jiné pastelové a veselé barvy. Dalšími nezbytnostmi jsou porcelánové nádobí, správně umístěné příbory a květinová výzdoba. Ta by neměla být příliš vysoká, aby nebránila rozhledu. Zvykem je u podlouhlých stolů umisťovat v přiměřených vzdálenostech nízké vázičky s květy - tzv. ikebany, jejichž výrobu vám zajistí každý zkušený květinář.
U zasedacího pořádku by se měly dodržet určité zásady:
  1. Uprostřed stolu bude sedět vždy ženich s nevěstou
  2. Vedle nevěsty otec ženicha, pak matka ženicha
  3. Vedle ženicha analogicky matka nevěsty, pak otec nevěsty
  4. Vpravo vedle ženichovy matky svědkové (někdy již sedí s partnery naproti)
  5. Čestnými místy v blízkosti novomanželů a jejich rodičů budou kromě svědků také poctěni i prarodiče, dále sedí sourozenci, další příbuzní a přátelé.
Někdy sedí manželské páry u sebe, ale bývá i zvykem, že jsou rozsazeni, aby se obě velké rodiny co nejdříve seznámily. Potom je důležité, aby každé místo bylo označeno malým papírkem nebo jmenovkou. Z důvodu pravděpodobných změn v průběhu příprav doporučujeme udělat definitivní zasedací pořádek až asi týden před svatbou.
Opět - pokud budete mít na svatbě i hudebníky, nezapomeňte je také někam posadit k jídlu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.